Backlink Nedir ?

Backlink Nedir ?

Yazar admin 31/03/2017 10:39

Backlink; Türkçe "arka bağlantı" anlamına gelmektedir. Arama Motoru dünyasında ise bir sitenin, başka bir site üzerinde kaynak gösterilmesi ya da farklı nedenler sonucunda site adresinin kök ya da alt dizin url'lerinin, farklı web sayfalarının herhangi bir bölümde yayınlanması şeklinde adlandırılır.


Backlink Kaça Ayrılır


Backlink iki ana kategoriye ayrılır. Beyaz ve Siyah olarak nitelendirebileceğimiz backlink çeşitlerini daha sonra kendi aralarında daha fazla bölümlere ayırabiliriz. Webmasterlar için siyah şapka ve beyaz şapka terimleri daha yaygın kullanılmakta olup genel kabul görmüş ibareler arasındadır. 


Beyaz Şapka Yöntemler İle Elde Edilen Backlink Örnekleri


"Arama Motoru Devi Google doğal backlink elde etmenin, backlink elde ederken etik davranmanın ve kalite yönergelerini ihlal etmemenin taraftarıdır. " Tırnak içerisinde yer alan cümlede Google'dan bahsederken eklemiş olduğumuz link beyaz şapka bir bağlantı örneğidir. Beyaz şapka geri bağlantılar, bağlantı veren kişi tarafından ücretsiz, gönüllü olarak ve faydalı bir içerik üretmek için oluşturulan bağlantılardır. Bu tip bağlantılardan çoğu zaman bağlantı alan kişi haberdar değildir.  Telif hakkı içeren resim, video ya da benzeri materyallerin farklı sitelerde yayınlanması nedeni ile iletişime geçen site yöneticileri dışında, genellikle beyaz şapka backlink örneklerinde site yöneticileri birbirleri ile iletişime geçmezler. Örneğin sizin bu yazıyı herhangi bir sosyal medya hesabınızda paylaşmanız, bu yazının tamamını ya da bir kısmını kendi bloğunuzda yayınlamanız ve kaynak göstermeniz, bu yazıda bahsedilen herhangi bir paragraf ya da konunun tamamına farklı bir dijital platformda atıf'ta bulunmanız, beyaz şapka backlink örnekleri arasında yer almaktadır.


Siyah Şapka Yöntemler İle Elde Edilen Backlink Örnekleri


Bu yöntemde backlink elde eden web site sahibi ile geri bağlantı veren site sahibi genellikle iletişim halindedir. Bazı illegal durumlarda bağlantı veren site sahibi bu link çıkışından bihaber olabilir. Ücretli olarak elde edilen, çeşitli anlaşmalar neticesinde karşılıklı takas ile temin edilen, otomatik sistemler ya da istem dışı uygulamalar ile yaygınlaştırılan backlink türlerinin tamamı siyah şapka bağlantı yöntemleri arasındadır. Ücret ödenerek, doğal bir görünüm kazandırılmaya çalışarak elde edilen bağlantılar, her ne kadar bazı kesimler tarafından gri şapka yöntemler olarak adlandırılsa da bu konu Google kalite yönergelerinde oldukça net şekilde belirtilmiştir. Kaliteli ve otoriter backlink elde etmek istiyor iseniz öncelikle doğal gözükmeye çalışmamalı kesinlikle doğal olmalısınız. Ücretli temin edilen bağlantıların etik olduğu ve siyah şapka backlink çalışmalarında yer almadığın düşünenler bu link üzerinden, ücretli bağlantılar ve nasıl şikayet edildiği hakkında detaylı bilgi edinebilirler. 


Sık Kullanılan Backlink Çeşitleri


Arama motoru optimizasyonu geliştiricileri tarafından sıklıkla kullanılan backlink çeşitleri arasında; sosyal medya siteleri, dizinler, paravan bloglar, forumlar, vb. türler örnek gösterilebilir. Bir geri bağlantı şeklinin kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmesi faydalı ve sonuç verir anlamına gelmemektedir. Tercih edeceğiniz backlink türünü stratejinizi düzenlerken profesyonel bir görünüm ile planlamalı ve her adımınızı düşünerek kalite yönergeleri doğrultusunda atmalısınız.