Backlink Güncelliği

Backlink Güncelliği

Yazar Backlink 12/04/2017 14:13

Güncellik backlink ve seo çalışmalarında kişiye ya da siteye göre değişen bir kavram olarak algılansa da bu algıyı yok etmek hatalı bir karar olmayacaktır. Evet, sitelere ve Pazar alanlarına göre güncellik görecelidir. A kategorisinde hizmet sunan ve çalışmalarını bu yönde yapanlar ile B kategorisinde boy gösterenlerin güncellik ihtiyacı birbirinden farklı olabilir. Daha anlaşılır örnekler ile açıklamak gerekirse bir haber sitesinin günlük güncel içerik miktarı ile bir teknoloji blogunun günlük güncel içerik oranlarından farklılık olması gayet normaldir.


Backlink stratejinizde de içeriğe doğru orantılı bir yol izlenmesi amaca giden yolda daha sağlam adımlar atılmasının temel gereksinimleri arasındadır. Önceki yazılarımızda backlink güncelliğini bütçeniz ile ilişkilendirirken nelere dikkat etmeniz konusunda bir takım noktalara değinmiştik. Ortaya çıkarmaya çalıştığımız senaryo neticesinde backlink ile içerik güncelliği arasında da basit mantıksal denklemler kurabiliyoruz. Kompozisyonların giriş gelişme ve sonuç kısımları gibi backlink çalışmalarının da giriş, gelişme ve sonuç kısımları olduğu varsayımı ile hareket ederek tüm stratejilerimizde bu kısımları netleştirebiliriz.


Backlink Kompozisyonu


Giriş kısmında artık hepimiz ana sayfada doğrudan bağlantı almanın çok da mantıklı olmadığı konusunda hem fikiriz. Bunun yerine alt bağlantılarımıza yapacağımız çalışmalar daha büyük önem arz ediyor. 3 farklı aşamada backlink güncelliğini ele alırsak en basit mantık ile giriş, gelişme ve sonuç kısımlarında backlink yoğunluğu ve elde etme aralıklarının birbirinden farklı olması kaçınılmazdır. Herhangi bir urlmiz için uygulamaya başladığımız senaryomuzda mantıksal adımlar atarak bir kompozisyona giriş gibi düşünerek ilgili konunun temin edilen backlink güncelliğini ve yoğunluğunu kontrol altında tutmaya çalışıp, gelişme kısmında bütçemiz ve kişisel bilgilerimiz dâhilinde maksimum verime ulaşabileceğimizi düşündüğümüz noktaya ulaşmak senaryo gerçekliğini arttırmakta ve algoritmaya bir adım daha yaklaşmaya işarettir. Yine sıklıkla tekrarladığımız noktalardan olan backlink planlaması (zamana yayılması) giriş ve gelişme kısımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.


En çok yapılan hatalardan bir tanesi gelişme kısmından yani ilgili urlmize maksimum etkileşimi sağladıktan sonra sonuca ulaşırsak sonuç kısmını ekarte etmemiz ve işlem tamamlanmış gözü ile hareket etmemizdir. Eğer siz planladığınız çalışma süresinde herhangi bir alt sayfanız için A adet backlink sayısına giriş sekmesinde ulaştı iseniz, gelişme kısmında bu sayı 5A, bütçe ve rekabete göre 10A gibi değerlere ulaşabilir. Ancak bu çıkışın direkt olarak kesilmesi gerçekliğe aykırıdır. Bunun önüne geçmek içinde ayırdığınız bütçenin bir kısmını sonuç odaklı kullanmalı 2A-3A gibi rakamları da hedefe ulaştıktan sonra değerlendirmelisiniz.


Backlink güncelliği için uyarlanan bazı stratejilerde ilgili konunun ya da sayfanın yeniden popülarite kazandırılmış gibi gösterilmesi için sonuç kısmından sonra tekrar gelişme ve sonuç kısımlarına bir ya da birkaç kez daha değinilebilir. 


Tüm bu uygulamalarda itina ile düşünülmesi gereken püf nokta içerik zenginliği asla unutulmamalıdır. Olmayan içeriğe herhangi bir etkileşim elde edilemez gibi bir kavram yoktur. Ancak olmayan içeriğe gelen etkileşimde bir süreklilik söz konusu değildir.