Backlink Çeşitleri

Backlink Çeşitleri

Yazar Backlink 15/04/2017 15:05

Günden güne önemi artan seo ve sem çalışmaları için gerekli backlink türleri etkisini yitiren türler olsa da pek çok farklı türle karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda backlink çeşitleri ne bu çeşitlerin nasıl elde edileceği konusunda bilgi vereceğiz. Bu yazıyı incelemeden önce etkisini kaybeden backlink çeşitleri adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Profil Backlink Forumlardan açılan üyeliklerden elde edilen backlink çeşidi olarak bilinse de bu türü sadece forumlar ile kıyaslamamak gerekir.  Daha genel bir tanımlama ile; çeşitli sitelere üye olduktan sonra üye profilinde yer alan imza, hakkında, biyografi, web sitesi vb. alanlara site adresinin eklenmesi ile elde edilen backlink türüdür.


Makale Backlink Makale siteleri üzerinden elde edilen backlink türüdür. Yapısı ve görüntüsü itibari ile tanıtım yazısına çok benzemektedir.


Wiki Backlink Wiki siteler üzerinden elde edilen backlink türü olarak bilinmektedir. Ancak bu tip wikipedia üzerinden elde edilen backlink olarak tanımlanmaktadır. Özür ansiklopedi de yayınladığınız ya da başkaları tarafından yayınlanan faydalı içeriklerin kaynak kısmı olarak gösterilerek elde edildiği gibi son dönemlerde “dead links” olarak  adlandırılan linklerin düzenlenmesi ile de elde edilmeye başlanmıştır. Ölü linklerin canlandırılması adlı yazımızda bahsettiğimiz bu detay için doğru canlandırma stratejisi önem taşımaktadır.


Blog Backlink Bloglardan yorum ile elde edilen backlink türüdür.  Günümüzde de halen pek çok webmaster tarafından tercih edilen çeşitler arasında yer almaktadır.


Tanıtım Yazısı En çok tercih edilen backlink elde etme yöntemleri arasında yer almaktadır. Farklı siteler üzerinde yayınlanan bir makale ya da tanıtım içeriğinin bünyesine yerleştirilen linkler ile elde edilir. Tanıtım yazısı ile elde edilen geri bağlantılarda en çok yapılan hata aynı makale ile onlarca farklı siteden bağlantı elde etme çabasıdır.


Sosyal imleme Google’ın en çok sevdiği backlink türlerindendir. Sosyal imleme ya da sosyal medya sitelerinden elde edilen backlink türüdür.  Otomasyon programlar ile hızlı ve seri bir şekilde uygulanması, aktif kullanıcısı olmayan sitelerden temin edilmesi, sürekli aynı url ve aynı kelime kullanılarak doğallıktan uzaklaşılması gibi nedenlerden dolayı  tercih eden sayısı günden güne azalmaktadır. Ancak bilinçli uygulandığı sürece bilinen en etkili türler arasında yerini korumaktadır.


Dizin Backlink Dizin sitelerinden elde edilen backlink türüdür. Özellikle Mart ayında ODP’nin kapanması ile dizin sitelerinin geleceğinden şüphe duymaya başladığımı söyleyebilirim. İlerleyen güncellemelerde dizin siteleri için bir yaptırım uygulanması muhtemeldir.


Footer Link Web sitelerinin footer ya da sidebar kısmından elde edilen backlink türüdür. Geçerliliğini yitiren türler arasında liste başı olsa da halen en çok tercih edilen türler arasındadır.


İwebtool Backlink En eski dizin projeleri arasında yer alan iwebtool, belirli bir ücret ile geri bağlantı sağlamaktadır.


Firma Rehberi Backlink Yerel seo da önem taşıdığı tartışılmaz olan firma rehberlerinden elde edilen backlink türüdür.  Bu çalışma ile doğrudan hedef kelimeye bağlantı temin edilemese de firmanın bilinirliğini arttırmaya yönelik bir çalışma olarak da favorilere eklenebilir.


Edu Gov Backlink Edu ve gov uzantılı sitelerden elde edilen backlink türüdür. Bu tip sitelerin genellikle ziyaretçi defter kısımlarından bu backlink türü elde edilebilir. Ancak çok başarılı bir projeniz var ise ve bu bir devlet kurumu ya da üniversitenin sitesinde yayınlanabiliyor ise başlı başına efsane bir çalışma türüdür. Gov.tr ve edu.tr uzantıları dışında alan adı içerisinde edu ya da gov ibaresi geçmesi o linkin bu türden olduğu anlamına gelmez. Bu ifadeler kaliteli ve otoriter olarak görünen devlet kurumu ya da üniversite siteleri için geçerli kavramlardır.


Bahsettiğimiz bu türler dışında yapılarına göre do follow ya da no follow gibi ya da karşı site sahibinin bilgisi dışında eklenen etik dışı backlink türleri de bulunmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için backlink çalışmalarında etik kavramı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.