Backlink Çalışmalarında Mantık Kavramı

Backlink Çalışmalarında Mantık Kavramı

Yazar admin 26/04/2017 21:42

Hayatın her aşamasında bizimle olan ve uyguladığımız mantık kavramı backlink çalışmalarında da uygulanması gereken hatta özen gösterilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen ve her bireyin kendi sitesi için rahatlıkla tespit edebileceği bu mantık kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen backlink stratejileri daha sağlıklı bir şekilde başarıya ulaşabilmektedirler. Backlink stratejileri adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Alabildiğine Backlink


Yapılan en büyük yanlışların başında link çıkışına müsaade eden ya da geri bağlantı elde edilebilen her siteden bu bağlantıların elde edilmeye çalışılmasıdır. Hayatın içinden bir kaç örnek vermek gerekirse;


·         Bahçemizde yetiştirdiğimiz domatesi satmak için pazara mı yoksa kasaba mı gidiyoruz ?


·         Matematiğimizi geliştirmek için test mi çözüyoruz yoksa roman mı okuyoruz ?


Basit örnekler fazlası ile arttırılabilir.  Domates pazarda satılır ya da matematik test çözerek geliştirilir. Özetle atılan her adımın atıldığı yer ile bir bağlantısı vardır. Madem ana hedefimiz bağlantı elde etmek o zaman öncelikle mantıklı adımlar ile doğru bağlantılar elde etmeye odaklanmalıyız.


Teknoloji hakkında bir blogumuz olduğunu düşünelim ve bizim içeriğimiz ile alakalı bir sıralama yapalım. Bu sıralama da mantık kurallarını göz ardı etmeden hareket edelim. Listemiz şu şekilde oluşacaktır.


1-      Teknoloji blog ve siteleri


2-      Haber sitelerinin teknoloji kategorileri (Teknoloji kategorisi aktif olan siteler)


3-      Teknoloji ile etkileşimde olan sosyal medya grupları


4-      Teknolojik ürün satış siteleri


Bu liste sitenizin içerik yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Örneği akıllı telefon kategorisi aktif olan bir site liste başına android ya da ios destek platformlarını ekleyebilir. Önemli olan burada geri bağlantı elde etmeye çabalayacağımız ve backlink senaryomuzda sıralayacağımız sitelerin içerikleri ile bağlantı kurabilmektir. Bir araç kiralama sitesinden backlink elde edebiliyoruz diye teknoloji içerikli sitemizin bağlantı stratejilerine bu siteyi eklemek mantık dışı kalacaktır. Araç kiralayanlar teknoloji ile ilgilenmiyor mu? Evet, ilgileniyorlar, ancak listemize dâhil etmeye çalışırsak sizce kaçıncı sırada yer alacaktır?


Ya da sırf ücretsiz ya da daha kolay bağlantı elde edebiliyoruz diye bir yemek tarifleri platformundan teknoloji sitemiz için geri bağlantı elde etmek ne derece mantıklıdır? Evet, yemek yapanlar ya da yiyenler de teknoloji ile ilgileniyor, peki listemize kaçıncı sıradan eklerdik bu siteyi?


Aslında teknoloji ya da herhangi bir başka kategorinin hemen hemen tüm kategoriler ile bir şekilde yakınlaştığı yerler bulunabilir. Ancak daha fazla etkileşim alabileceğimiz yerlere öncelik listemizde yer ayırmak daha mantıklı olacaktır. Bu tip yakınlık kurabildiğimiz kategorilerde de içeriğin zenginliğinden yararlanarak daha sağlıklı bağlantılar elde edebiliriz. Teknoloji sitemizde araç kiralama sitesinden link elde edecek isek, araçlarda kullanılan son teknolojilerden ya da yemek tarifleri sitesinden link elde edecek isek mutfakta kullanımı yaygınlaşan son teknoloji mutfak gereçlerinden bahseden içerikler ile bağlantı elde etmek hedefe ulaşmamızda bize bir puan daha verecektir.